
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Contact Plating | Tin |
| Interface | Parallel, SPI, Serial |
| Min Input Voltage | -10 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Power Dissipation | 50 µW |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Number of DAC Channels | 1 |
| Max Input Voltage | 10 V |
| Sampling Rate | 4 Msps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Settling Time | 250 ns |
| Min Output Voltage | 0 V |
| Resolution | 1.5 B |
| Max Output Voltage | 20 V |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Conversion Rate | 4 Msps |
| Differential Output | No |
| Schedule B | 8542390000 |
| Output Type | Current |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Reference Type | External |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
| Core Architecture(core/core processor) | R-2R |
Stock: 662
Distributors
pcbx
Unit Price$11.40612
Ext.Price$11.40612
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $11.40612 | $11.40612 |
| 10 | $9.07633 | $90.76330 |
| 25 | $8.49419 | $212.35475 |
| 50 | $8.32837 | $416.41850 |
| 100 | $8.16588 | $816.58800 |
| 300 | $7.83546 | $2350.63800 |
| 500 | $7.51841 | $3759.20500 |
| 1000 | $7.21415 | $7214.15000 |
